חוק הנגישות באינטרנט

אנחנו שואפים לחיות בעולם שבו לכולם יש שוויון הזדמנויות ואף אחד לא נותר מאחור. בישראל ישנם קרוב ל-900 אלף נכים ולכן ההנגשה לנכים היא מאוד חשובה, לא רק באינטרנט. בגלל זה יש לנו רמפות ליד מדרגות וצלילים מטקטקים ליד רמזורים. לפני כמה ימים, לאחר דיונים רבים, ההנגשה יצאה לפועל גם בתחום אתרי האינטרנט וחוק הנגישות באינטרנט נכנס לתוקפו החל מ-26 לאוקטובר 2017.

מה זה חוק הנגישות באינטרנט?

חוק הנגישות באינטנרט הוא חוק שקובע שאתרי אינטרנט צריכים להיות נגישים עבור אנשים בעלי מוגבלויות, כאלו שמתקשים בראייה או שיש להם מוגבלויות שונות בגלישה רגילה באינטרנט ואף אלו שנעזרים במכשירים מסוימים שמקריאים להם את המסכים. על מנת שאותם אנשים יוכלו לגלוש באתרי אינטרנט כמו שאר האנשים, צריכים אתרים רבים להתאים את עצמם ולבצע שינויים כדי שכל אחד יוכל לגלוש באתר בלי בעיה.

מי פטור מהנגשה?

חוק ההנגשה יצא לפועל ב-26 באוקטובר 2017 והחוק עובד בצורה שונה על אתרים שהוקמו לפני תאריך זה ולאחר מכן.

  • אתרים שהוקמו לפני תאריך זה ומחזורם הוא מתחת למיליון ש"ח בשנה – פטור עד אוקטובר 2020.
  • אתרים שמחזורם פחות מ-100 אלף ש"ח בשנה או עוסק פטור – פטור לצמיתות
  • אתרים שמחזורם 100-300 אלף ש"ח בשנה – פטור עד אוקטובר 2020.

מה קורה אם האתר שלי לא נגיש?

במהלך השנים האחרונות הייתה מסורת של הפחדה בכל עניין הנגישות. המטרה עצמה היא טובה – צריך להנגיש את האתרים כדי שכולם יוכלו ליהנות מהם, אך למעשה מדובר בעבודה ובכסף שלא כולם יכולים להרשות לעצמם להוציא כרגע. בעל אתר שלא הנגיש את האתר שלו חשוף לתביעות, אבל על התובע להגיש התראה של 60 יום לבעל האתר בבקשה להנגיש את האתר.

מהו אתר נגיש?

ישנם הרבה חוקים וקווים מנחים להנגשת אתרים ואי אפשר לפרט פה את כולם. ניתן לקרוא על כך כאן אל באופן כללי מדובר במס' רב של פעולות, שינויים בקוד והתקנת עזרים שונים שנועדו כדי להנגיש את האתר. בין היתר יש לבצע פעולות אלו:

  • שימוש בניגודיות צבעים ברורה לאתר או שימוש בכלים שמאפשרים לגולש להדגיש את הניגודיות באופן ידני. בנוסף, שבכלי יהיה אפשר להפוך את האתר לשחור לבן.
  • אפשרות הגדלת הטקסט באמצעות כלים מתאימים.
  • בניית קוד תקין לאתר שיאפשר ניווט באמצעות כפתור TAB במקלדת
  • שימוש בטקסט שינחה את הגולש במקום שימוש ב-Placeholder שנעלם תוך כדי הזנת תוכן בשדות.
  • שימוש בטקסט חלופי לתמונות
  • ועוד…

שימו לב: התקנת תוסף נגישות בוורדפרס – זו לא הנגשה של אתר!

בנוסף לכך, אתרים שנותנים שירות לקהילה או אתרים ממשלתיים חייבים בנגישות מדרגה AAA שזוהי הדרגה הגבוה ביותר, מחוייבים בתקנות מיוחדות ונוקשות יותר כגון חלופה לסרטונים ולקטעי קול, כתוביות לשידורים שמועברים בשידור חי ועוד… פרטים נוספים פה.

כמה עולה להנגיש את האתר?

על פי איגוד האינטרנט הישראלי הנגשת אתר עולה כ-11 אלף שקלים בממוצע כשהמחירים נעים בין 9000 שקלים ל-17 אלף. כתוצאה ממחיר גבוה זה, אנשים רבים מעדיפים לא להנגיש או לנסות להנגיש בעצמם. עם זאת, הידע הדרוש כדי להנגיש אתרי אינטרנט בצורה טובה הוא רב וגם מתכנתים צריכים ללמוד את החוקים על בוריים כדי לעשות זאת.

אנחנו מאמינים שאין כל טעם למחירים אלו ובאופן כללי אנחנו דואגים לכל אתרי הלקוחות שלנו לקוד תקין וחווית משתמש נוחה כך שרוב פעולת ההנגשה מגיעה מראש באתרים של לקוחותינו. אם אתם מעוניינים בהנגשה מלאה, צרו איתנו קשר וניתן לכם הצעת מחיר.

מעוניינים בשירותנו?

צרו קשר
התקשרו התקשרו ווצאפ שלחו הודעה
למעלה